Pasek3a

Zapraszamy Państwa serdecznie na, celebrowane w tym roku w Szczecinie, krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii – World Hydrography Day 2024. Organizatorami obchodów są wspólnie: Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej, Urząd Morski w Szczecinie, Stowarzyszenie Hydrografów Morskich RP oraz Politechnika Morska w Szczecinie. Imprezę patronatem honorowym objął Minister Infrastruktury oraz Prezydent Miasta Szczecina.

W dniach 28 – 29 czerwca, w godzinach 11:00 - 17:00 (w sobotę do godz. 16:00), przy nabrzeżu Bulwar Chrobrego będzie można zobaczyć i zwiedzić m.in. okręt hydrograficzny Marynarki Wojennej ORP „Arctowski”, jednego z niszczycieli min Marynarki Wojennej RP, statek wielozadaniowy Urzędu Morskiego w Szczecinie „Planeta I”, statek szkolno-badawczy Politechniki Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” oraz wiele innych jednostek, służących przede wszystkim do wykonywania pomiarów morskich i badań dna. Na pokładach jednostek przez dwa dni będzie toczyć się także Gra Miejska dla zarejestrowanych wcześniej drużyn.

W piątek, 28 czerwca, w siedzibie Politechniki Morskiej odbędzie się konferencja naukowa dla zaproszonych gości pt. „Informacja hydrograficzna – dla zwiększenia bezpieczeństwa, wydajności oraz zrównoważonego rozwoju w działalności ludzkiej na morzu”. Oprócz sesji referatowych zaplanowane jest także wręczenie przez Szefa BHMW nagrody „Laur Hydrografa”, przyznawanej za szczególne osiągnięcia w działalności hydrograficznej. Na nabrzeżu Bulwar Chrobrego natomiast będą przygotowane stoiska wystawowe, gdzie w godz. 11:00 - 17:00 będzie można obejrzeć m.in. najnowocześniejszy sprzęt hydrograficzny, taki jak sonary czy echosondy podwodne. W godzinach od 11:00 do 15:00 będzie można również obserwować pokazy dynamiczne na wodzie, m.in. ratownictwa wodnego, prowadzenia sondażu i skanowania laserowego z łodzi pomiarowej i bezzałogowego statku powietrznego, a także pokazy szybkich łodzi patrolowych.

Program krajowych obchodów WHD 2024  
Plan cumowania jednostek  
Plan pokazów dynamicznych na wodzie

ZabytkiPlaneta ISonar